NORTHUMBERLAND SCHOOLS' ATHLETIC ASSOCIATION (NSAA)

runner

badge

established

1949

 

parade

 

HOME
 
CONTACTS
 
EVENTS 2019
 
TRACK & FIELD
 
CROSS COUNTRY
 
INDOOR CHAMPS

run1

 

Previous years:

2011 -- 2012 -- 2013 -- 2014 -- 2015 -- 2016 - - 2017 -- 2018

County Cross Country, Temple Park Centre

John Reid Road, South Shields, NE34 8QN.

Tuesday 15 January 2019

Gill Mooney Cup Holders 2018: TYNEDALE

START: 12noon

Please see info below for directions, race start times and routes.

Minors-Year 7; Juniors-Years 8&9; Inter-Years 10&11; Senior-Years 12&13

Please note that the Top Ten Finishers in the Year 7 Team Races in October

are invited to run in this event. Names can be viewed in results by clicking on 2018 above.

Directions to Temple Park - NE34 8QN: click here

Please CLICK HERE for your copy of route plans as below

Event Co-ordinator: Paul Ponton -- 07747 791 732

Entry contact: paul.ponton@btinternet.com

Event Manager: Kevin Flannery

RESULTS: click HERE

The top 16 in each race will be selected to represent Northumberland

at the Inter County Championships

on Saturday 2 February 2019, beginning at 12 noon

at Temple Park Centre

Team Managers:

Helen Buist (Girls): helenbuist@btinternet.com

Chris Johnston (Boys): marshmont@blueyonder.co.uk

 

 

INTER COUNTIES CROSS COUNTRY

Cleveland - Cumbria - Durham - Northumberland - North Yorkshire

Temple Park Centre - Saturday 2 February 2019

Directions to Temple Park - NE34 8QN: click here

Start: 12.30pm

Copy of Route Plan : click HERE

Competing athletes will be supplied with Northumberland team kit at the venue.

Results: click HERE

 

ESAA Cross Country Championships: Saturday 16 March 2019

Temple Newsam - Leeds - LS15 0AE

Coach travel with Snaiths Coaches leaving:

Friday 15 March

4.00pm: from Willowburn Sports Centre, Alnwick

4.45pm: from Bus Station, Morpeth

5.30pm: from Royal Grammar School, Newcastle

 

Year 7 National Championships

Prestwold Hall, Leicestershire, Sat 23 March

Y7 Selection Procedure for National Champs: 12 Boys & 12 Girls

First three at County Champs automatically selected (if available)

Other nine selected from combined performances at County & Inter Counties events.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.