Northumberland Schools' Athletic Association
PRIMARY XC
GALLERY
BLACKBOARD:

Scroll down to view the BOYS' LIST of Northumberland medallists at the ESAA Track & Field Championships.

Please inform us of any additions, corrections or errors.

Send us any photos that may be of interest.

.... paul.ponton@btinternet.com

 

 

HALL of FAME

ESAA BOYS TF
ESAA GIRLS TF
1951
             

 

ESAA TRACK & FIELD MEDALLISTS- BOYS

 

1949 Carshalton I. Henderson junior 880yds 2:09.2 1st
1950 Port Sunlight Alan Lillington senior 100yds 10.0 1st
1950 Port Sunlight Northumberland senior 4x110yds Relay 45.7 1st
1951 Southampton Alan Lillington senior 100yds   2nd
1952 Bradford Northumberland junior 4x110yds Relay 47.5 1st
1953 Uxbridge  . Railston inter 440yds n/a 2nd
1953 Uxbridge  . Twedder inter Shot 44' 6¼" 3rd
1953 Uxbridge  . Farlane junior 220yds 24.7 3rd
1955 Manchester James McManns senior Pole Vault 11' 3" 2nd
1955 Manchester R. Pope senior 440yds 53.5 3rd
1957 Southampton J. Thompson senior 220yds 23.4 3rd
1959 Northwich A. Miller junior mile 4:37.8 2nd
1960 Shrewsbury John Lively senior 220yds H 23.5 2nd
1960 Shrewsbury J. Field junior Javelin 167'3½"* 3rd
1962 Hull Bruce Fraser inter Hammer 49.97 2nd
1963 Chelmsford Bruce Fraser inter Hammer 62.69 1st
1963 Chelmsford Northumberland inter 4x110yds Relay 44.2 1st
1963 Chelmsford Malcolm McDonald senior Triple Jump 14.14 2nd
1963 Chelmsford Christopher Davison junior Hammer 46.97 2nd
1963 Chelmsford David  Lawrence junior 220yds 23.5 3rd
1964 Hendon Bruce Fraser senior Hammer 56.32 1st
1964 Hendon Robert Littlefield inter 880yds 1:56.6 1st
1964 Hendon Christopher Davison inter Hammer 50.74 1st
1964 Hendon Paul Dickenson junior Hammer 53.01 1st
1964 Hendon David  Lawrence inter 220yds 22.9 2nd
1964 Hendon B. Ashman junior Discus 44.17 2nd
1964 Hendon D. Straker junior Long Jump 5.85 3rd
1965 Watford Michael Evans senior High Jump 1.90 1st
1965 Watford Paul Dickenson inter Hammer 56.79 1st
1965 Watford Nick Brown junior 880yds 2:05.4 1st
1965 Watford David Rogers junior Hammer 41.72 2nd
1966 Blackburn Christopher Davison senior Hammer 56.92 1st
1966 Blackburn David Wright inter 880yds 1:58.0 1st
1966 Blackburn Paul Dickenson inter Hammer 64.31 1st
1966 Blackburn Malcolm Scott junior Shot 14.84 1st
1966 Blackburn David Rogers junior Hammer 53.24 1st
1967 Peterborough Dave Wright senior mile 4:18.5 1st
1967 Peterborough Paul Dickenson senior Hammer 59.00 1st
1968 Portsmouth Paul Dickenson senior Hammer 55.70 1st
1968 Portsmouth David Rogers inter Hammer 57.30 1st
1968 Portsmouth Robert Rutherford junior Hammer 45.24 1st
1968 Portsmouth David Wright senior mile 4:09.8 2nd
1968 Portsmouth J. Wilcock junior 440yds 54.9 3rd
1969 Motspur Park Ian Chipchase senior Hammer 62.60 1st
1969 Motspur Park William Curly inter Shot 16.15 1st
1969 Motspur Park Paul Stewart inter Javelin 57.70 2nd
1969 Motspur Park J. Drummond junior Discus 43.02 3rd
1969 Motspur Park P. Lee junior Hammer 39.46 3rd
1970 Solihull Ian Chipchase senior Hammer 60.80 1st
1971 Crystal Palace William Curley senior Shot 14.11 3rd
1972 Usworth Phil Scott inter Hammer 58.44 1st
1972 Usworth Paul Stewart senior Javelin 60.74* 3rd
1973 Bebington Stephen Watson junior Hammer 48.48 1st
1973 Bebington Phil Scott senior Hammer 56.54 2nd
1974 Shrewsbury William Armstrong junior Triple Jump 12.88 1st
1974 Shrewsbury Stephen Watson inter Hammer 49.76 2nd
1975 Durham Stephen Watson inter Hammer 57.34 1st
1975 Durham J. Crosby inter 200m 23.1 2nd
1975 Durham William Armstrong inter Triple Jump 13.62 2nd
1975 Durham D. Craig junior Shot 15.03 2nd
1975 Durham A. Ingram junior Long Jump 5.81 3rd
1976 Cannock Stephen Watson senior Hammer 49.42 1st
1976 Cannock M. Lisle junior High Jump 1.79 1st
1976 Cannock Northumberland junior 4x100m Relay 46.7 3rd
1977 Hendon Stephen Watson senior Hammer 55.26 1st
1977 Hendon Peter Dodds inter 1500m 4:05.8 3rd
1977 Hendon Northumberland junior 4x100m Relay 46.6 3rd
1978 Chesterfield William Armstrong senior 400m 50.3 1st
1978 Chesterfield David Conway junior Long Jump 6.54w 1st
1982 Birmingham David Miles inter 3000m 8:31.8 2nd
1982 Birmingham N. Mather junior Javelin 50.42* 2nd
1983 Plymouth Albert James inter 800m 1:56.2 1st
1983 Plymouth Terry West junior 800m 2:01.8 1st
1984 Thurrock David Miles senior 3000m 8:23.2 1st
1984 Thurrock John Lucas senior 1500m 3:50.6 2nd
1984 Thurrock G. Maley junior 800m 2:00.6 2nd
1985 Hull David Cowie junior Shot 14.50 2nd
1985 Hull Sean Cundy senior 3000m 8:19.0 3rd
1986 Portsmouth Terry West senior 800m 1:53.2 2nd
1986 Portsmouth Chris Irvine inter 400m Hurdles 54.9 2nd
1986 Portsmouth Northumberland junior 4x100m Relay 46.3 2nd
1987 Birmingham Terry West senior 800m 1:51.8 2nd
1987 Birmingham Richard Hunter inter 100m Hurdles 13.8 2nd
1987 Birmingham Northumberland inter 4x100m Relay 44.0 2nd
1988 Yeovil Terry West senior 800m 1:49.6 1st
1988 Yeovil Andrew Wake senior Pole Vault 4.50 2nd
1988 Yeovil Jason Urron inter 100m 11.1 2nd
1989 Wigan Richard Hunter senior  110m H 14.6 2nd
1989 Wigan Northumberland senior 4x100m Relay 42.8 2nd
1989 Wigan Peter Eyre junior Pole Vault 3.55 2nd
1989 Wigan Jason Urron senior 100m 10.8 3rd
1990 Derby Chris Eyre junior Pole Vault 3.30 1st
1990 Derby Ben Worthington inter 400m Hurdles 55.8 2nd
1990 Derby Michael Morris inter 3000m 8:54.2 3rd
1991 Stoke-on-Trent Paul Dickie inter 1500m Steeplechase 4:21.99 2nd
1991 Stoke-on-Trent Peter Eyre inter Pole Vault 4.20 2nd
1991 Stoke-on-Trent Brian Thompson inter High Jump 1.96 3rd
1992 Hull Kevin Lumsdon senior  110m H 14.55 1st
1992 Hull John Bell senior 400m H 53.70 2nd
1992 Hull Simon McAree inter 100m Hurdles 13.84 2nd
1992 Hull Andrew Thornton junior Long Jump 6.18 2nd
1993 Blackpool Kevin Lumsdon senior  110m H 13.85w 1st
1993 Blackpool Brian Thompson senior High Jump 2.01 2nd
1993 Blackpool Philip Lofthouse junior Pole Vault 3.35 3rd
1994 Telford Simon McAree senior  110m H 14.10w 1st
1994 Telford Jason Oakes inter Javelin 60.20 2nd
1994 Telford Patrick Brown junior 80m Hurdles 11.37w 2nd
1994 Telford Tony Mate senior 1500m 3:56.41 3rd
1995 Nottingham Mark McGarry senior 2000m S/C 5:59.26 1st
1995 Nottingham Ben Warmington inter 100m Hurdles 12.90w 1st
1995 Nottingham Richard Brady inter 1500m Steeplechase 4:26.53 3rd
1996 Sheffield Ben Warmington senior  110m H 14.18w 2nd
1996 Sheffield Andrew Thornton senior Long Jump 7.10w 3rd
1997 Sheffield Ketan Desai junior 800m 2:00.0 1st
1997 Sheffield Liam Collins senior  110m H 14.08 2nd
1997 Sheffield Robert Brown senior 200m S/C 5:59.16 3rd
1997 Sheffield Ben Warmington senior  110m H 14.24 3rd
1997 Sheffield Chris Weitz junior Triple Jump 12.78w 3rd
1998 Exeter Liam Collins senior  110m H 14.12 1st
1998 Exeter Nick McCormick inter 800m 1:57.74 3rd
1998 Exeter Jonathon Graham junior 1500m 4:16.84 3rd
1998 Exeter Carl Bell junior Discus 37.49 3rd
1999 Bury St Edmund's David Riley junior 200m 23.44 1st
2000 Sheffield Peter Middleton inter 100m Hurdles 13.29w 1st
2000 Sheffield Northumberland senior 4x100m Relay 43.11 2nd
2000 Sheffield Mark Laws junior Pole Vault 3.10 2nd
2000 Sheffield Nick McCormick senior 1500m 3:54.18 3rd
2001 Exeter David Riley inter 200m 21.67 2nd
2002 Nottingham Northumberland inter 4x100m Relay 42.99 2nd
2002 Nottingham James Sinclair junior 200m 22.99 2nd
2002 Nottingham David Riley senior 200m 21.95 3rd
2003 Sheffield Ryan McLeod senior 3000m 8:22.90 2nd
2003 Sheffield Kirk Wilson senior 1500m 3:53.41 3rd
2004 Gateshead Lewis Timmins senior 3000m 8:32.52 3rd
2004 Gateshead Kieran Flannery senior 400m H 53.78 3rd
2005 Birmingham Kieran Flannery senior 800m 1:52.23 1st
2005 Birmingham Northumberland inter 4x100m Relay 43.46 3rd
2006 Gateshead Tim Parkin junior Pole Vault 3.20 2nd
2007 Birmingham Ross Murray inter 1500m 3:55.70 1st
2007 Birmingham Niall S Flannery inter 400m Hurdles 54.14 1st
2007 Birmingham Tim Parkin inter Pole Vault 3.95 3rd
2008 Gateshead Niall S Flannery senior 400m H 52.48 1st
2008 Gateshead Tim Parkin inter Pole Vault 4.40 1st
2008 Gateshead Ross Murray senior 1500m 3:57.34 2nd
2009 Sheffield Niall S Flannery senior 400m H 51.98 1st
2009 Sheffield Guy Learmonth senior 800m 1:52.79 3rd
2010 Birmingham Michael McArdle junior Long Jump 6.35 1st
2011 Gateshead Brad Sansom junior Shot 13.92 3rd
2012 Gateshead Scott Hall senior Triple Jump 14.56 3rd
2014 Birmingham Reuben Cole inter 400m Hurdles 54.57 1st
2014 Birmingham Max Pearson junior 1500m 4:06.50 1st
2014 Birmingham Cameron Tindle inter 200m 21.91 3rd
2015 Gateshead Jason Nicholson inter 100m Hurdles 13.10 1st
2015 Gateshead Ruaridh Lang junior Discus 42.52 3rd
2016 Gateshead Max Pearson inter 1500m 4:00.50 3rd
2017 Birmingham Jason Nicholson senior  110m H 13.78 2nd
2017 Birmingham Ruaridh Lang inter Discus 47.91 2nd
2018 Birmingham Sam Charlton inter 3000m 8:34.15 1st
2018 Birmingham Andrew Knight inter Shot 16.87 2nd
2019 Birmingham Matthew Waterfield senior 400m 48.72 1st
2019 Birmingham James Wordsworth inter Discus 49.26 1st
2019 Birmingham Joshua Blevins junior 1500m 4:07.64 1st
2021 Manchester James Wordsworth senior Discus 50.42 2nd

 

www.northumberlandschoolsathletics.co.uk